fbpx

Golfista, chcący zdobyć Kartę Handicapową - oprócz bycia członkiem klubu golfowego - zobowiązany jest dostarczyć ważną (tj. uzyskaną zgodnie z Regułami Gry w Golfa oraz podpisaną przez markera) scorecardę z minimum 9 rozegranych dołków Mistrzowskiego Pola oraz wnieść oplatę na rzecz Polskiego Związku Golfa. Nowy handicap zostanie przeliczony zgodnie z nowym systemem WHS.

Chcielibyśmy poinformować, że karty w formie fizycznej nie będą już wydawane - golfiści będą mogli posługiwać się certyfikatem uzyskanym za pomocą "konta golfisty" na stronie Polskiego Związku Golfa. Poniżej informacja na temat Światowego Systemu Handicapowego (WHS) (żródło: PZG).

Zasadniczą zmianą dla polskich golfistów będzie inny niż dotychczas algorytm wyliczania HCP. Do tej pory opieraliśmy się na wytycznych systemu EGA, gdzie HCP jest obliczany na bieżąco. Natomiast w WHS podstawą do obliczeń ma być średnia z najlepszych 8 spośród ostatnich 20 wyników. W tej kwestii system będzie najbardziej zbliżony do systemu USGA.

Pozostałe funkcjonalności nowego systemu m.in. wykorzystanie Course Rating (CR) i Slope Rating (SR), maksymalny HCP równy 54.0, czy możliwość stosowania go w różnych formatach gry z powodzeniem stosuje już nasz obecny system EGA” – powiedział Janusz Mojsiewicz, członek komisji handicapowej PZG. Na razie opublikowano jedynie główne założenia systemu. Na szczegóły jego funkcjonowania trzeba będzie poczekać do opublikowania głównego dokumentu źródłowego. Biorąc pod uwagę ogólnoświatowe wdrożenie jednolitego systemu od 2020 r., narodowe federacje golfowe rozpoczną teraz dwuletni okres przejściowy.
Szczegółowe informacje na stronie Polskiego Związku Golfa.